Köpeğiniz fazla kilolu olabilir ve siz bunu farketmiyor olabilirsiniz!

Köpeğiniz fazla kilolu olabilir ve siz bunu farketmiyor olabilirsiniz!

Köpeklerimize olan sevgimiz bazen gözümüzü kör edebiliyor ve özellikle kilo problemlerini hafife alabiliyoruz. Oysa kilo problemi ciddi problemlere yol açabiliyor.

Köpek sağlığıyla ilgili bir kaç öneriye göz atmaya ne dersiniz?

Köpeklerde de insanlardaki gibi obezite önemli bir sağlık sorunu haline geldi: Dünyada, köpeklerdeki obezite oranı yüzde 22 ile 40 arasında. Bu durum genellikle diyabet, zayıf böbrek ve solunum fonksiyonları gibi başka problemlere de yol açıyor.

İdeal ağırlığa sahip bir köpek, az miktarda yağa ve kolayca görülebilen kaburgalara sahip olmalıdır. İdeal ağırlığında olmayan bir köpeğin açıkça görülebilir kaburgaları olmaması ve üstten bakıldığında neredeyse ayırt edilemeyen bir bele sahip olması muhtemeldir.” diye belirtiyor Liverpool Üniversitesi hayvan uzmanı Alex German.

Aşırı kilolu bir köpeğin sahibi için, köpeğinin bu durumunun son derece açık olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ama sevgi gözü kör edebiliyor. “Ebeveynlerin çocuklarının fazla kilolarını hafife alması gibi, köpek sahiplerinin de köpeklerinin kilolarını hafife alma eğilimleri var” diye ekliyor Alex German.

Oregon State Üniversitesi’nden hayvan davranış bilimcisi Monique Udell’e göre ise, “Köpek obezitesi o kadar yaygın ki, bir çok köpek sahibi köpeğini aşırı besleyip beslemediğini bile bilmiyor. Başka köpeklerin de benzer ağırlıkta olduğunu gördükçe, köpek sahiplerinin bu durumu fark etmeleri daha da zorlaşıyor.

SAĞLIKLI DİYET

Uzmanlar köpek sahiplerinin köpeklerine en uygun diyeti belirlemek için veterinerleriyle birlikte çalışmalarını öneriyorlar. Eğer obezite söz konusuysa, köpeğin ağırlığının güvenli bir hızla düştüğünden emin olunması çok önemli. “Genellikle çok lifli ve proteinli diyetler önerilir; çünkü kalorileri sınırlıdır, besin değerini muhafaza eder ve kilo kaybı sırasında yağsız vücut kütlesi ve kasları korur.”

EGZERSİZ

Evcil hayvanınızın ihtiyaç ve yeteneklerine yönelik egzersiz de kilo kaybetmesinde rol oynar. “Köpekler genellikle aktivite için çok heveslidir, sahipleri ise bu egzersizleri yaptırmak konusunda zaman sıkıntısı yaşarlar. Egzersizi, köpeğinizle birlikte kilo kaybedeceğiniz ve sağlığınızı kazanacağınız bir ortaklık olarak düşünmek yardımcı olabilir. Önemli olan egzersizin hem köpek sahibi, hem de köpek için eğlenceli olmasıdır.

Udell’e göre, 30 dakikalık enerjik bir yürüyüşten sonra, kahvaltısının bir kısmını ödül olarak vermek iyi bir fikir olabilir. “Köpekler çöpçü/temizleyici olarak evrimleşti, bu nedenle yürüyüp yemek yemek, sonra tekrar yürüyüp tekrar yemek yemek onlar için olağandışı değil.”

 

Kaynak : https://news.nationalgeographic.com
Çeviri : www.patihayat.com