1-Egzersiz ihtiyacı;

1-Egzersiz ihtiyacı;

Egzersiz, bir köpeğin olmazsa olmazlarındandır. Köpekler doğal yaşamlarında, bütün gün sürüleriyle dolaşarak hayatta kalabilmek için içgüdüsel bir davranışla yiyecek ararlar. Doğal yaşamdaki bir köpek dengeli bir köpektir. Bunun nedeni, ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayabilmesidir. Bütün gün dolaşıp enerjisini atmış, karşılığında ödül olarak yemeğini kazanmış; günün sonunda dinlenmeyi ve sürüsündeki köpeklerle oyun oynamayı hak etmiştir. Atılan her adımın bir nedeni ve bir sonucu vardır.

Yeterince enerjisini atamamış bir köpeğin, yeni aldığınız o ayakkabıyı parçalaması kaçınılmaz sondur. Bir şeyleri kemirmek, ağızlarını kullanmak köpekler için bir enerji atma şeklidir. Bütün gün evde oturmak zorunda kalan köpeğiniz siz yokken, içgüdüsel bir ihtiyaçla  evde gördüğü ve ulaşabildiği bütün eşyalarınızı kemirip parçalayacak, harcayamadığı enerjisini eşyalara veya bütün gün evin içinde havlamak gibi başka davranışlara yönlendirecektir.

Doğal yaşam alanlarında bir köpek sürüsünde sadece 1 sürü lideri vardır ve bütün sürü onun kararlarına göre hareket eder, tıpkı kurt sürüleri gibi. Zaten günümüzde de köpeklerin kurtlardan geldikleri %90 civarında bir oranla kanıtlanmıştır. “Sürü liderliği” kavramını lütfen unutmayın, çünkü sizin köpeğiniz üzerindeki etkiniz tam olarak bu olmalı. Sürü liderliğini başka bir bölümde detaylandıracağım.

Egzersiz ihtiyaçları nasıl karşılanır?

Köpek sahibi iseniz köpeğinizin egzersiz ihtiyaçlarını her gün düzenli bir şekilde karşılamak zorundasınız. Müşterilerim genellikle sabahları işe geç kalmamak için; akşamları ise yorgun oldukları için köpeklerini yarımşar saatlik tuvalet yürüyüşlerine çıkarırlar. Fakat ne yazık ki günde 1 saatlik egzersiz köpeğiniz için yeterli değildir.

Köpek bakmak sanıldığı gibi: “Köpeğim bütün gün evde beni beklesin, öylece dursun, istediğim zaman gelip seveyim, istediğim zaman dışarı çıkıp dolaşalım” diyebileceğimiz bir iş değil; aksine zorlu ve fazla mesai isteyen bir iştir.

Bu durumu size açıklamak istiyorum:

Sabah, öğle ve akşam günde 3 defa dışarı çıkarttığınız köpeğinizle yaptığınız yürüyüşler minimum 1’er saat olmalıdır. Günlük egzersizlerden herhangi birini olağanüstü bir durum olmadığı sürece atlamamalısınız.

Düzen, köpekler için çok önemlidir. Diyelim ki, köpeğinizle sabah 7’den 8’e kadar dışarı çıkıyorsunuz; ister hafta sonu ister bayram olsun bu düzene ve saatlere uymak durumundasınız. 1 saatlik sabah yürüyüşünün sonunda ödül olarak top veya çekiştirme gibi sevdiği bir oyunla egzersizi bitirip beslenmesini gerçekleştirebilirsiniz. Köpeğinizin mamasını her zaman egzersizlerden sonra vermenizi öneririm. En az 1 saatlik tempolu bir yürüyüşün sonunda, beslenme ihtiyacı da karşılanan köpeğiniz, normal koşullarda evde kendisine ayrılmış olan dinlenme alanına gidecektir.

Sabah yürüyüşünden sonra sıra öğle yürüyüşünde. Eğer bu saatlerde çalışıyorsanız veya yürüyüşe çıkacak vaktiniz yoksa bir köpek dolaştırıcısıyla çalışabilirsiniz. Aksi takdirde 1 saatlik öğle yemeğinizden fedakarlık etmek durumundasınız.

Akşamları ise işten gelir gelmez, aynı şekilde köpeğinizin egzersiz, tuvalet, sosyalleşme gibi ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız. Bu demek oluyor ki, hastalıklar ya da özel durumlar dışında, 24 saatinizin aşağı yukarı minimum 3 saatini (köpeğin ırkına göre bu değişiklik gösterebilir) köpeğinize ayırmanız gerekmektedir.

Unutmayın; enerjisini atmış bir köpek zamanla doğal bir denge kazanmaya başlar.

*Bu yürüyüş programı, sağlıklı ve temel aşı programını tamamlamış tüm köpekler için geçerlidir.

Yorum yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Araç çubuğuna atla