Köpek Irkları

HANGİ KÖPEĞİ SEÇMELİYİM?

Köpeklerle birlikte yaşamanın sorumluluklarını kısaca anlattıktan sonra şunu söylemek istiyorum; doğru yetiştirildiklerinde kötü, saldırgan, dengesiz köpek yoktur. Bütün bunlar insanların hatalı davranışları ve düşünceleri sonucunda köpeklere yüklenen özelliklerdir. Örneğin pitbull ırkını ele alalım; dünyanın bir çok yerinde yasaklanmış durumdadır. Şunu söyleyebilirim ki, pitbullun evinizdeki ya da dışarıdaki bir köpekten tek farkı çene yapısının oldukça güçlü olmasıdır. Bu tarz ırklar ülkemizde güç, gösteriş, heves gibi sebeplerden yanlış kişiler tarafından sahiplenildiği ve üretildiği için tamamen yanlış anlaşılmışlardır.
Sosyal medyadaki pitbul sayfalarına bakarsanız, bu gibi güçlü ırkların kimlerin ellerinde olduğunu göreceksiniz ve bana hak vereceksiniz.

Unutmayın; “Kötü köpek yoktur, kötü insan vardır.”

Pitbull, Rotweiller yada Doberman gibi ırklar saldırgandır algısı tamamen onların yanlış anlaşılmasından kaynaklanmıştır.
Doğru yetiştirilen, ihtiyaçları doğru karşılanan her köpeğin, boyutu ne olursa olsun, sakin ve dengeli olacağından emin olabilirsiniz. Yanlış kişilerin ellerinde ya da hatalı yetiştirildiğinde bir chihuahua bile pitbull kadar tehlikeli olabilir; sadece ufak olduğu için insanlar tarafından tehdit olarak görülmez. O halde aynı şekilde, hatalı yetiştirilmiş büyük ırk bir köpeği de yasaklamak ne kadar doğrudur?

Gelelim, hangi köpeği sahiplenmeniz gerektiğine:
Köpek seçimi özellikle ilk kez köpek sahiplenecek insanlar için son derece önemli bir konudur. Yaşam tarzınız, enerji düzeyiniz seçmek istediğiniz köpekle uyumlu olmalıdır. Her yıl binlerce köpek, yanlış köpek seçimi yüzünden barınaklara terk ediliyor. Öyle ki sürekli üretimi yapılan bir çok ırka artık barınaklarda (Seter, Rotweiller, Pitbul, Coocker gibi) rahatlıkla rastlayabilirsiniz.

 

Bu bölümde birlikte çalışmayı deneyimlediğim ırkları size anlatacağım:

Bu bölüm yapım aşamasındadır